15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik günü etkinlikleri çerçevesinde Kaymakamlığımız koordinesinde yapılan “15 Temmuz Milli Birlik Yürüyüşü” İlçemizde yapıldı. Turgut Özal Bulvarından başlayan yürüyüş Türk Büyükleri Meydanına kadar devam etti. Ellerinde Türk Bayrakları ile yürüyüşe katılan vatandaşlarımıza Mehteran Takımı eşlik etti.
 
Türk Büyükleri Meydanında saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kuran-ı Kerim tilaveti ve dua okunması, protokol konuşmaları, günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunması, 15 Temmuz ile ilgili tiyatro oyunun sergilenmesi, 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili sinevizyon gösterisi ve mehteran gösterileri ile etkinlikler devam etti.
 
Sayın Kaymakamımız Avni ORAL Türk Büyükleri Meydanında yapmış olduğu konuşmasında; Bugün Türkiye’nin en karanlık gecesinin aydınlık bir sabaha ulaştığının yıl dönümü. Fetöcü hainlerin ülkemize ve milletimize yönelik olarak gerçekleştirdiği darbe girişiminin seneyi devriyesi. Bizlerde ülkemize ve milletimize yönelik olan bu hain girişimin yıl dönümünü çeşitli etkinliklerle anmak hatırlamak hafızalarımızı tazelemek açısından bu akşamda 15 Temmuzda sokağa dökülen vatan sevdalısı yiğit Kozan halkıyla birlikte burada bu programımızı gerçekleştiriyoruz.
 
15 Temmuz darbe girişimi vatanımıza ve milletimizi bölmek için dışarıda planlanmış ve ülkemizde uygulanmaya konulmuş bir ihanet hareketidir. O gün birçok planlar yapan ihanet şebekesi bir şeyi planlamamıştır.. Bu aziz milletin asil evlatlarını hesaba katmamışlardır. 15 Temmuzda bir millet olmanın tüm sıfatlarını tüm vasıflarını kahraman Türk Milletinin evlatları göstermiştir.
 
15 Temmuz akşamı tüm Türkiye de olduğu gibi Kozan’ımızda da kahraman yiğit vatan evlatları sokağa döküldüler. O gün sokağa çıkanlar arasında hiçbir ayrım söz konusu değildi. Herkes birdi beraberdi herkesin tek düşünceleri vatanı milleti müdafaa etmekti. Vatanımız için milletimiz için birlik ve beraberliğimiz için bu topraklara düşmüş Şehitlerimizi rahmetle minnetle şükranla yâd ediyor, Gazilerimize şifa ve hayatta olanlara uzun ömür diliyorum.