Kozan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 97.yıl dönümü düzenlenen törenlerle kutlandı. 
 
7 Pare top atışı ve mehteran konseri ile devam eden program, hürriyet kızının kurtarılması, işgalin kara günlerini simgeleyen siyah bayrak ile cami kapısındaki düşman bayrağı kaldırılarak Türk Bayrağı minareye çekilerek ezan okunması ile devam etti. Atatürk anıtına Belediye ve Milis kuvvetlerince çelenk konulması , saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla program devam etti.
 
Protokol heyeti ve halkın katılımlarıyla Adnan Menderes Parkı meydanında yürüyüş yapıldı.
 
Adnan Menderes Parkı meydanında yapılan 2 Haziran kutlamalarında Belediye Başkanı Musa ÖZTÜRK tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapılmış olup ,konuşmanın ardından Bando takımının konseri , halkoyunları ekibinin gösterileri ,mehter takımının gösterileri, Konservatuarı Halk müziği ekibi kısa dinletisi ve öğrencilerin şiir okumasının ardından 2 Haziran kurtuluş bayramı münasebetiyle yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödül töreni düzenlendi.
 
Düzenlenen program protokol heyetitinin  Mustafa Kemal sokak istikametinden şehitliğe yürüyüşü ve şehitlerimizin ruhlarına okunan Kuranı Kerim ve şehitlerimizi ziyaretler ile sona erdi.
 
Düzenlenen programa Kaymakamımız Avni ORAL, Ak Parti Adana Milli Vekili Tamer DAĞLI, CHP Adana Millet Vekili Zülfikar TÜMER, Adana Büyükşehir Başkan V. Ramazan AKYÜREK, Kozan Belediye Başkanı Musa ÖZTÜRK, Cumhuriyet Başsavcısı Mahmut ARSLAN, İlçe Jandarma Komutanı Ahmet EROĞLU, İlçe Emniyet Müdürü SERKAN ÜZÜLMEZ, Daire Amirleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları ve Vatandaşların katılımı ile gerçekleşti.