Kozan’ın Kurtuluşunun 97. Yıldönümü Mesajı
 
 
Saygıdeğer Kozanlılar,
 
Şanlı tarihimizdeki kahramanlık destanlarından biri de bundan tam 97 yıl önce Kozan’ımızda yazılmıştır. Kozan'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 97’ inci yıldönümünü hep birlikte kutlamanın gururunu yaşıyoruz.
 
Mustafa Kemal Atatürk'ün, ‘Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır’ sözünün yankı bulduğu şehirlerimizden biri olan Kozan’ımızda, işgale karşı mahalli örgütlenmesini sağlayarak büyük bir destana imza atmıştır. Kozan halkının işgal kuvvetlerine eşsiz direnişi neticesi Fransızlar 2 Haziran 1920 yılında bölgemizden çekilmek zorunda kalmıştır. Kozan'ın düşman işgalinden kurtuluşu sırasında yaşananlar, bu milletin vatanı için verdiği tarifsiz azmin en güzel örneğini oluşturmaktadır.
 
Bilinmelidir ki; bu topraklar boşuna şehit kanlarıyla sulanmamış, genç yaşta nice şehitler vermiş, analar evlatsız, evlatlar da babasız kalmamıştır.  Düşman kim olursa olsun, içeriden dışarıdan, nereden saldırırsa saldırsın, biz millet olarak inancımızdan aldığımız kudret, tarihimizden aldığımız ibret ve dört elle sarıldığımız birlik beraberliğimiz sayesinde Allah'ın da izniyle yenilmedik, yenilmeyeceğiz.
 
Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Kozan’ın kurtuluşunda ve Vatan topraklarının düşman işgalinden kurtulması yolunda aziz canlarını feda eden şehitlerimizi rahmet ve minnetle, gazilerimizi saygı ile anıyorum. Tüm Kozanlıların Kurtuluş Yıldönümünü kutluyor, selam ve saygılarımı sunuyorum.