Öğretmenlik, insanlık tarihinin en eski mesleklerinden birisidir. Bir milletin milli, ahlaki ve kültürel yönden güçlü ve medeniyet bakımından kalkınmış olması öğretmenlerinin özverili çalışmalarına bağlıdır.
 
 Atatürk’ün ‘Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır’ sözlerinde ifade ettiği gibi, geleceğimizin emanetçisi olarak gördüğü gençliğimizin, vatan ve millet sevgisiyle yoğrulmuş, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı ve Cumhuriyetimizi yarınlara taşıyacak nesiller olarak yetişmesinde en büyük görev öğretmenlerimizdedir.
 
Türk toplumunun şekillenmesinde Cumhuriyetin ve milli kültürümüzün geliştirilerek güçlenmesinde öğretmenlerimiz fedakârlığı ve saygıyı en çok hak eden değerlerimizdir. Öğretmenlik mesleği milletimizin kaderini belirleyen, geleceğini tayin eden, bilgeliği ve erdemi temsil eden bir meslektir.
 
Bu duygu ve düşüncelerle, Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere, görev şehidi olan ve ebediyete intikal etmiş olan öğretmenlerimizi şükran ve rahmetle anıyor, en zor şartlarda bile ülkemizin her köşesine ulaşarak yeni nesillere ışık olan tüm öğretmenlerimizin bu mutlu ve anlamlı günlerini kutluyor ve esenlikler diliyorum.